Wydarzenia

 

Szanowni Państwo,

dalszy ciąg „Wydarzeń” będzie odtąd dostępny na Facebooku Konsulatu: 

Consul honoraire de France à Katowice/Konsul honorowa Francji w Katowicach

Link: https://www.facebook.com/consul.katowice/

 

 

 

 

DELF à Pszczyna - « capitale de la Francophonie en Pologne »

 

W dniu 18 maja 2016 roku w Pszczynie pomiędzy Instytutem Francuskim a czterema szkołami powiatu pszczyńskiego, w obecności Pana Pierre Buhler - Ambasadora Francji, Pana Stanislasa Pierreta - Dyrektora Instytutu Francuskiego, Pani Renaty Klimek-Kowalska - Prezesa Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur a także Pana Dariusza Skrobola - burmistrza Pszczyny, podpisana została umowa dotycząca certyfikacji międzynarodowej DELF. Podczas uroczystości Pan Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce nazwał Pszczynę "stolicą Frankofonii w Polsce".

Więcej informacji znajdą Państwo "tutaj".

 

Benjamin Piat - koncert muzyki francuskiej w Teatrze Śląskim

 

W sobotę, 4 czerwca 2016 roku, w Teatrze Śląskim odbędzie się koncert Benjamina Piata, młodego francuskiego śpiewaka. Koncert ten będzie promował jego nowy, swingujący album "L’échappée Belle". Organizator wydarzenia Alliance Française w Katowicach przewiduje również niespodziankę dla gości.

Więcej informacji znajdą Państwo "tutaj".

 

"Miss des années folles" - spektakl grupy teatralnej z Réunion w MDK Koszutka

 

W poniedziałek, 9 maja 2016 o 10:45 w MDK Koszutka, grupa teatralna z Saint-Joseph (Réunion) zagra komedię musicalową "Miss des années folles"!

Mistinguett powraca po zagranicznym tournée do Paryża, podczas gdy na deskach Casino de Paris triumfuje amerykańska gwiazda, Joséphine Baker. Czy jej rewia ponownie zachwyci publiczność? Czy uda jej się odnaleźć miłość Maurice Chevalier, czarującego śpiewaka i łamacza kobiecych serc?

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Dzień Otwarty Ambasad Francji i Niemiec w Warszawie 21 maja 2016

 

W sobotę 21 maja 2016 roku, już po raz drugi, Ambasada Francji i Ambasada Niemiec wspólnie zorganizują « Dzień otwarty ». Impreza będzie przygotowana w ramach tzw. dyplomacji publicznej na wzór poprzedniej edycji z września 2014 roku. Poprzednio, w godzinach od 12 do 18, obydwaj ambasadorowie przyjmowali gości w swoich placówkach. Przybyło ponad 6 tysięcy zwiedzających. W tym roku chcielibyśmy przyjąć jeszcze więcej osób, zapraszamy wszystkich Państwa gorąco.

Ze strony francuskiej w przygotowaniu imprezy weźmie udział około dziesięć przedsiębiorstw, bardzo reprezentatywnych dla naszego kraju, nie wszystkie z nich brały udział w poprzedniej edycji. Swoje firmowe stoiska przygotują: Airbus, Total, Michelin, EDF Polska, AGS Déménagements, Bonduelle, Renault Polska, Expanscience, Francusko-Polska Izba Gospodarcza i Air France, linie lotniczne będą mieć wspólne stoisko z polskim przedstawicielstwem francuskiej izby turystycznej Atout France oraz firmą Neckermann.

Ambasada Francji chce zapoznać mieszkańców Warszawy z codzienną działalnością misji dyplomatycznej, a jednocześnie pokazać dynamiczny wizerunek naszych krajów, objaśnić strukturę organizacyjną naszych placówek w Polsce, przybliżyć służby naszych administracji państwowych oraz przedsiębiorstwa tutaj działające. Naszym niemieckim przyjaciołom przyświecają te same cele i w podobnym duchu przygotowali tę imprezę.

Na terenie obydwu placówek, w biurach i ogrodach otwartych tego dnia dla publiczności, na zwiedzających będą czekać pracownicy wszystkich działów oraz przedstawiciele przedsiębiorstw. Będzie można skosztować, to oczywiste, tutaj jest Francja, specjalności kuchni francuskiej i napić się czegoś dobrego.

Na stoiskach francuskich przedsiębiorstw goście będą mogli spotkać i porozmawiać z ich przedstawicielami. Zwiedzający będą mogli również zobaczyć gabinet Ambasadora, zamienić z nim lub z dyplomatami kilka słów i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Zwiedzą rezydencję Ambasadora, zobaczą stół przygotowany na oficjalne przyjęcie, wysłuchają krótkiego wykładu na temat protokołu dyplomatycznego, będą mogli wziąć udział w mini-lekcji języka francuskiego i w eksperymentach naukowych, zagrać w bule, obejrzeć francuskie krótkometrażowe filmy animowane, obejrzeć modele samolotów ... Dzieci będą mogły poczytać komiksy i posłuchać bajek, rysować, malować twarze, wziąć udział w quizie a uczestniczący w grach i zabawach zdobędą liczne nagrody i upominki.

Więcej informacji można uzyskać na oficjalnej stronie francja-niemcy.pl oraz na wydarzeniu utworzonym na fecebooku: https://www.facebook.com/events/1181352765230090/

 

 

Otwarcie nowego zakładu rozlewniczego Żywiec-Zdrój

 

20 kwietnia 2016 roku Pani Konsul Honorowa Francji w Katowicach, adw. Anna Krasuska-Terrillon uczestniczyła w zastępstwie Ambasadora Francji w oficjalnym otwarciu nowego zakładu rolewniczego Żywiec-Zdrój w gminie Radziechowy-Wieprz na Żywiecczyźnie.

Warta 100 mln złotych inwestycja Żywiec Zdrój w gminie Radziechowy-Wieprz, to część strategii zakładającej zrównoważony rozwój firmy, w tym aktywne wspieranie regionu Żywieckiego, gdzie firma ma swoją siedzibę i które jest miejscem wydobycia wysokiej jakości wody. – Inwestycja w gminie Radziechowy-Wieprz ma dla firmy Żywiec Zdrój ogromne znaczenie ze względu na potencjał wzrostu całej kategorii wody butelkowanej w Polsce, ale również z uwagi na możliwość dalszego wspierania rozwoju tego regionu – mówi Fabrizio Gavelli, Dyrektor Generalny firmy Żywiec Zdrój – Czujemy się odpowiedzialni za miejsce, z którego pochodzimy. Odpowiedzialność ta przekłada się na działania na rzecz rozwoju ekonomicznego oraz ochrony bogactwa naturalnego i kulturalnego tego obszaru – dodaje Gavelli.

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

7 Przegląd Nowego Kina Francuskiego w katowickim kinie Światowid 4-11 maja 2016

 

W dniach od 4-11 maja 2016 roku Institut Français oraz Gutek Film organizują na terenie całej Polski 7 Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Również i w Katowicach będzie można zapoznać się z francuską dziesiątą muzą jak zwykle w katowickim kinie Światowid. W programie najlepsze francuskie filmy ostatnich lat, między innymi filmy otwarcia i zamknięcia festiwalu Cannes 2015 r.: nominowany w ośmiu kategoriach do nagrody Cezarów 2016 - "Z podniesionym czołem" (La tête haute) z wyjątkową rolą Catherine Deneuve i "Między lodem a niebem" (Entre la glace et le ciel), dokumentalna opowieść o życiu francuskiego naukowca, który jako pierwszy dowiódł, że działania człowieka mają wpływ na klimat. Serdecznie zapraszamy! 

Zapraszamy do działu "Galeria". 

 

Wieczór filmowy 22 kwietnia 2016

 

W dniu 22 kwietnia 2016 w katowickim klubie Eureka odbędzie się wieczór kina francuskiego organizowany przez Alliance Française w Katowicach. Tego wieczora będzie można obejrzeć film pt. "De Bon Matin"  w reżyserii Jean Marc Moutout. Seans rozpocznie się o godzinie 20:00. Serdecznie zapraszamy! 

Zapraszamy do działu "Galeria". 

 

Obchody Święta Frankofonii w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu 31 marca 2016

 

W dniu 31 marca 2016 r. w związku z trwającym miesiącem Frankofonii Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego zorganizował obchody Święta Frankofonii. W ramach tego wydarzenia odbył się cykl imprez przeznaczonych dla miłośników języków i kultur frankofońskich. Na konferencji organizowanej w ramach Święta Frankofoni uczestniczyła także adw. Anna Krasuska-Terrillon, Konsul Honorowa Francji w Katowicach. 

Zdjęcia z Święta Frankofonii można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Spotkanie Konsula Generalnego Francji w Krakowie z młodymi Francuzami poszukującymi pracy 8 kwietnia 2016 

 

W dniu 8 kwietnia 2016 r. Pani adw. Anna Krasuska-Terrillon, Konsul Honorowa Francji w Katowicach uczestniczyła w spotkaniu organizowanym przez Pana Thierrego Guichoux, Konsula Generalnego Francji w Krakowie, z młodymi Francuzami, mieszkającymi w Krakowie i regionie, w związku z inauguracją strony internetowej www.krakotravail.com umożliwiającej znalezienie pracy na terenie Polski. Spotkanie odbyło się w krakowskim Domu Polonii. 

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Francja jakiej nie znacie. Odkryj wieloaspektowość funkcjonowania V Republiki Francuskiej." 6 kwietnia 2016

W dniu 6 kwietnia 2016 roku o godz. 12:00 w auli Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Francja jakiej nie znacie. Odkryj wieloaspektowość funkcjonowania V Republiki Francuskiej"
Wydarzenie skierowane jest do osób zainteresowanych obszarem Europy, kulturą oraz tradycją powyższego regionu świata, studentów oraz pracowników naukowych, których obszarem zainteresowań jest wyżej wspomniany region, a także do pasjonatów oraz podróżników pragnących poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą kulturowych, społecznych oraz religijnych aspektów życia we Francji. 

Cele projektu: 
- promowanie kultury francuskiej w Polsce;
- przybliżenie różnorodnych aspektów życia w wyżej wspomnianym państwie;
- pogłębianie wiedzy o odmiennych kulturach w celu przezwyciężania stereotypowego myślenia o państwach frankofońskich;
- rozwijanie działań mających na celu zrozumienie i poznanie innych kultur;
- promocja tolerancji dla odmienności kulturowych we współczesnym świecie;
- poszerzenie zainteresowań naukowych wśród studentów
i pracowników naukowych;
- promowanie interdyscyplinarnego podejścia badawczego.

Organizatorami wydarzenia są interdyscyplinarne Koło Nauk Społecznych UŚ oraz Alliance Française Katowice. 

Zapraszamy do działu "Galeria".

 

Pani Konsul Honorowa Francji w TVP3 Katowice

W dniu 9 marca 2016 roku Pani Konsul Honorowa Francji w Katowicach pani adw. Anna Krasuska-Terrillon uczestniczyła w programie "Studio Telewizyjna 1" programu TVP3 Katowice. W programie poruszony został temat Miesiąca Frankofonii organizowanego przez Alliance Française w Katowicach oraz Goût de France / Good France. 
Zapraszamy do oglądania!

Cały materiał można zobaczyć "tutaj".

 

Noc kina francuskiego w kinie Światowid 1 kwietnia 2016 

 

W dniu 1 kwietnia 2016 roku, Konsul Honorowa Francji w Katowicach adw. Anna Krasuska-Terrillon zaprasza serdecznie na Noc kina francuskiego, która odbędzie się jak zwykle w katowickim kinie Światowid. Wydarzenie organizowane jest we współpracy przez Maison Saint-Étienne w Katowicach oraz kino Światowid. Serdecznie zapraszamy!

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Go?t de France/Good France - 21 marca 2016

28 stycznia 2016 roku francuski Minister Spraw Zagranicznych Laurent Fabius oficjalnie ogłosił listę restauracji biorących udział w drugiej edycji wydarzenia „Goût de France/Good France”(Smak Francji) – francuskich kolacji serwowanych tego samego dnia, tj. 21 marca 2016 r. w lokalach gastronomicznych na całym świecie. Tak jak w pierwszej edycji kolacji „Goût de France/Good France”, Polska jest bardzo licznie reprezentowana. W 2016 roku w wydarzeniu weźmą udział 94 restauracje z 36 miast i miejscowości.

Francuską kolację będzie można skosztować również na terenie województwa śląskiego. W tegorocznej edycji „Goût de France/Good France” zakwalifikowanych zostało aż 13 restauracji! Zarówno w dużych miastach takich jak Katowice, Bytom, Sosnowiec, Tychy, Bielsko-Biała oraz Szczyrk. Szczególną zaś radość wzbudza fakt możliwości uczesniczenia w wydarzeniu także w niewielkich miejscowościach jak Goczałkowice-Zdrój i Jankowice. Zakwalifikowanym restauracjom szczególnie gratulujemy!

Poniżej szczegółowa lista zakwalifikowanych restauracji naszego województwa:

KATOWICE

     
Cristallo (Hotel Monopol)
ul. Dworcowa 5
chef: Jakub Biskup
Menu: Goût de France/Good France
strona www

La Cantina
ul. Trzy Stawy 22
chef: Przemysław Budziński
Menu: Goût de France/Good France
strona www

Patio-Park
ul. Kościuszki 101
chef: Adrian Szmidt
Menu: Goût de France/Good France
strona www

 

Restauracja Alpejska
ul. Ceglana 67
chef: Rafał Brol
Menu: Goût de France/Good France
strona www

 

BIELSKO-BIAŁA  

Beksien
ul. Piwowarska 4
chef : Bartosz Gadzina
Menu: Goût de France/Good France
strona www

 

Restauracja Lunita
ul. Sobieskiego 50
chef: Przemysław Baczański
Menu: Goût de France/Good France
strona www

 

BYTOM GOCZAŁKOWICE-ZDRÓJ                                      
The Piano Restaurant
ul. Strzelców Bytomskich 87c
chef: Jakub Parkietny
Menu: Goût de France/Good France
strona www
Kogut i Kurka
ul. Uzdrowiskowa 71
chef : Dariusz Stefaniak
Menu: Goût de France/Good France
strona www
 

Kapias
ul. Św. Anny 4
chef: Piotr Polak
Menu: Goût de France/Good France 
strona www

 

JANKOWICE SOSNOWIEC

Hotel Spa Laskowo
ul. Raciborska 62  
chefs: Paweł Kaczmarek, Krystian Cydejko
Menu: Goût de France/Good France
strona www

 

Magiel Kulinarny
ul. Warszawska 5a
chef: Radosław Spirydowicz
Menu: Goût de France/Good France
strona www

 

SZCZYRK TYCHY

Gościniec Salmopolski
ul. Wiślańska 56a
chef: Grzegorz Jasiński
Menu: Goût de France/Good France
strona www

 

Restauracja Pod Prosiakiem
ul. Armii Krajowej 105a
chef : Marzena Kaczmarczyk-Guźlińska
Menu: Goût de France/Good France
strona www

 

 

konsulat gout de france baner

 

 

Zdjęcia z Goût de France / Good France 2016 można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

 PARIS! THE SHOW w Zabrzu 10 marca 2016

 

W dniu 10 marca 2016 roku, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbędzie się wyjątkowe widowisko muzyczne PARIS! THE SHOW, w którym będziemy mogli poczuć atmosferę Paryża lat 40-tych i 50-tych. Spektakl wyreżyserowany przez Gila Marsalla, twórcy min. widowiska Piaf! The Show, oddaje hołd francuskim piosenkom lat powojennych. 

Paris! The Show przenosi widzów w świat najsłynniejszych paryskich scen muzycznych i kabaretów, w dzielnic Montmartre. W programie usłyszymy 30 najbardziej francuskich piosenek największych artystów sceny francuskiej: Charles Aznavour, Jacques Brel, Edith Piaf, Maurice Chevalier, Lucienne Boyer, Charles Trenet, Josephine Baker, Yves Montand, w wykonaniu 3 solistów wspomnianej Annie Carrere, Jules Grison i Stephanie Impoco, którym towarzysz zespołu i tancerze. Wszystko w bogatej oprawie wizualnie i aranżacji scenograficznej. Spektakl potrwa 2 godziny i składać się będzie z dwóch odsłon przedzielonych 20 minutową przerwą. Marcowe tourne po Polsce, będzie polską premierą spektaklu!

(źródło: institutfrancais.pl)

Ceny biletów: 90 zł, 120 zł, 150 zł, 170 zł

Bilety dostępne są w sklepach EMPiK, Media Markt oraz Saturn, ponadto we wszystkich sieciach Ebilet.pl, Eventim.pl, Ticketpro.pl, Biletin.pl oraz na www.goodmusic.pl

Organizator: Good Music Productions 

Więcej na stronie spekatklu:

www.paris-lespectacle.com oraz na www.goodmusic.pl 

 

Miesiąc Frankofonii 2016 w Katowicach

 

W dniach 7 marca -13 marca 2016 roku, zapraszamy serdecznie na Miesiąc Frankofonii 2016, organizowany przez Alliance Française w Katowicach. W ramach tego wydarzenia odbędą się projekcje kina francuskiego, wieczory magii, degustacje wina oraz spektakl teatralny. 

Zapraszamy do działu "Galeria".

 

Spotkanie korpusu konsularnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim 2 lutego 2016 

 

W dniu 2 lutego 2016 roku, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Wicewojewoda Mariusz Trepka podjęli w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. W wydarzeniu tym wzięło udział kilkunastu konsulów generalnych i honorowych państw europejskich, amerykańskich oraz azjatyckich. Udział wzięła także Konsul Honorowa Francji w Katowicach Adw. Anna Krasuska-Terrillon. 

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w zakładce "Galeria".

 

Byłam wróbelkiem - sekrety Edith Piaf 11 grudnia 2015

 

W dniu 11 grudnia 2015 roku, w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK odbyła się premiera spektaklu "Byłam wróbelkiem - sekrety Edith Piaf". To niesamowite przedstawienie opowiadało historię francuskiej arystki,  pieszczotliwie nazywanej przez publiczność "wróbelkiem". Można w nim było usłyszeć nowe interpretacje jej największych przebojów tj. "La vie en Rose", "Milord", "La Foule" czy słynnego "Non, je ne regrette rien".

W rolę Edith Piaf wcieliła się legenda śląskich scen muzycznych i dramatycznych  - Elżbieta Okupska. Spektakl został wyreżyserowany przez Waldemara Patlewicza.

 

 

Si Silesia Międzynarodowy Kongres Gospodarczy 18 września 2015

 

W dniu 18 września 2015 roku Pani Konsul Honorowa Francji w Katowicach, adw. Anna Krasuska-Terrillon, wzięła udział w Międzynarodowym Kongresie Gospodarczym Si Silesia 2015. Wydarzenie odbyło się w Hotelu Tychy Prime w Tychach i zgromadziło reprezentantów prawie 100 podmiotów m.in. z Polski, Francji i Włoch, wywodzących się z różnych sektorów. W czasie wydarzenia Pani Konsul Honorowa wygłosiła prelekcję dotyczącą roli konsulatu w nawiązywaniu stosunków międzynarodowych

Wydarzeniu towarzyszyło tłumaczenie symultaniczne na języki: angielski, francuski i włoski.

Si Silesia 2015 zostało objęte honorowymi patronatami Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby, członka zarządu Województwa Śląskiego Kazimierza Karolczaka oraz Domu Polski Południowej w Brukseli. Patronat medialny sprawują tygodnik Twoje Tychy oraz TVP Katowice.

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Uroczystość wręczenia certyfikatów absolwentom Akademii Dyplomacji

 

W dniu 6 lipca 2015 roku, w auli Kazimierza Lepszego w Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów absolwentom Akademii Dyplomacji. W wydarzeniu tym uczestniczyła także adw. Anna Krasuska-Terrillon, Konsul Honorowa Francji w Katowicach.

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Międzynarodowa konferencja "Samorządowy trójkąt weimarski - Lourdes - Prorzheim - Częstochowa" 19 czerwca 2015 

 

W dniu 19 czerwca 2015 roku w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się międzynarodowa konferencja "Samorządowy trójkąt weimarski - Lourdes - Pforzheim - Częstochowa". Konferencja ta odbyła się w związku z ćwierćwieczem polskiej samorządności oraz współpracy pomiędzy tymi trzema miastami. Wydarzenie zostało objęte patronatem Konsula Generalnego Francji w Krakowie pana Thierry'ego Guichoux.  Udział w konferencji brała także Konsul Honorowa Francji w Katowicach adw. Anna Krasuska-Terrillon

Zdjęcia z konferencji można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Polsko-francuska konferencja "Rewitalizacja i ożywianie centrum miasta" 11 czerwca 2015 

 

W dniu 11 czerwca 2015 roku od godziny 9:30 Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się polsko-francuska konferencja pt. "Rewitalizacja i ożywianie centrum miasta w kontekście równoważenia procesów suburbanizacji". Wydarzenie to zostało objęte patronatem Konsul Honorowej Francji w Katowicach adw. Anny Krasuskiej-Terrillon. 

Przyciąganie mieszkańców do centrum miasta, jako kluczowej miejskiej przestrzeni publicznej, miejsca spotkań, wymiany i ekspresji, ale także życia, kiedy strategię ożywiania centrum łączy się z właściwą polityką mieszkaniową, stanowi upowszechniający się w dużych europejskich miastach trend rozwojowy. Strategia ta może także korespondować z dążeniem do ograniczenia żywiołowej suburbanizacji, a tym samym ochrony niezabudowanych zielonych terenów podmiejskich.

Uczynienie z centrum miasta przestrzeni życia mieszkańców nie jest jednak zadaniem łatwym, szczególnie w tych miastach, których specyficzny rozwój nie sprzyjał wykształceniu tradycyjnego rynku miejskiego.

Miasta partnerskie, Katowice i Saint-Etienne, realizują obecnie szereg projektów mających na celu ożywienie centralnych obszarów miasta poprzez nadanie im nowych funkcji. W przypadku Saint-Etienne postawiono sobie za cel ożywienie rynku poprzez poszerzenie przestrzeni pieszych, wsparcie drobnego handlu oraz nową ofertę mieszkaniową. Jednocześnie obrano strategię rozwoju zorientowanych funkcjonalnie dzielnic centralnych, w tym dzielnicy biznesowej czy dzielnicy kreatywności i designu.

Katowice obrały podobny kierunek strefowego rozwoju centralnych przestrzeni miejskich, czego przykładem może być strefa kultury, mieszcząca szereg powiązanych funkcjonalnie obiektów koncentrujących ofertę kulturalną miasta. W obszarze ścisłego centrum udanym przykładem ożywiania przestrzeni publicznych wydaje się ulica Mariacka. Obecnie jednak miasto staje przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest oddanie do użytku mieszkańców „nowego rynku” i jego przekształcenie w żywą przestrzeń publiczną. Trudno ten cel osiągnąć, nie znając preferencji mieszkańców w zakresie funkcji, obiektów i atrakcji, jakie rynek powinien oferować jego użytkownikom. Wiedzę taką mogą dostarczyć badania przeprowadzane przez pracowników Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, których pierwsze wyniki zostaną przedstawione na konferencji. 

Zdjęcia z konferencji można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Nowe, międzynarodowe studia II stopnia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach!

 

Uprzejmie informujemy, że na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpoczynają się zapisy na nowe, międzynarodowe studia II stopnia (tzw. magisterskie), o nazwie:

KARIERY EUROPEJSKIE W ADMINISTRACJI i BIZNESIE

Studia te kierowane są do wszystkich, którzy posiadają tytuł licencjata i chcą zdobyć wykształcenie, które otworzy im dostęp do rynków pracy państw Unii Europejskiej.

- Specjalność powstaje we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych w Lille we Francji.

- Zajęcia będą prowadzone przez polskich i zagranicznych wykładowców w trzech językach (polskim, francuskim i angielskim), w tym przez zatrudnionego na stałe native speaker'a.

- Do dyspozycji studentów będzie nowopowstała pracownia AkCeS (www.akces.us.edu.pl ) wyposaża w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny, telekomunikacyjny i pomoce naukowe.

- Absolwenci będą przygotowani do pracy w administracji rządowej, instytucjach i organizacjach krajowych oraz międzynarodowych, szczególnie w instytucjach europejskich, a także w przedsiębiorstwach działających na rynku krajowym i międzynarodowym.

W załączniku znajduje się plakat nowej specjalności. Natomiast broszura zawierająca szczegółowe informacje dostępna jest pod adresem: http://www.akces.us.edu.pl/files/Folder.pdf

Więcej informacji na: www.akces.us.edu.pl

 

Jarmark Francuski na katowickim rynku 20-24 maja 2015

 

W dniach 20-24 maja 2015 roku na katowickim rynku odbędzie się Jarmark Francuski, na którym znajdziemy zarówno francuskie sery oraz wina jak również obrusy, rękodzieło, mydła prowansalskie itd. Będzie można również spróbować ciast i bretońskich ciasteczek bądź zakupić świeżą, wypiekaną na miejscu bagietkę i francuskie croissants. Jarmark czynny będzie od godziny 10 do 20. 

 

Pan Pierre Buhler w Katowicach

 

W dniu 20 kwietnia 2015 roku, w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się spotkanie kurtuazyjne władz samorządowych Województwa Śląskiego z Panem Ambasadorem Francji Pierrem Buhler. W spotkaniu tym uczestniczył także Konsul Generalny Francji w Krakowie pan Thierry Guichoux oraz Konsul Honorowa Francji w Katowicach pani adw. Anna Krasuska-Terrillon.  

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Noc kina francuskiego oraz koncert piosenki francuskiej 20 marca 2015 

 

W dniu 20 marca 2015 roku, w katowickim kinie Światowid, odbędzie się noc kina francuskiego. Wydarzenie to zostanie poprzedzone koncertem piosenki francuskiej w wykonaniu Doroty Zygadło, utalentowanej studentki Akademii Muzycznej w Katowicach. W ramach wieczoru kinowego odbędą są dwa seanse: Fanka" ("Elle l'adore") oraz "Seks, miłość i terapia" ("Tu veux ou tu veux pas"). Podczas wydarzenia przewidziany jest także francuski poczęstunek! 

 

Go?t de France/Good France 19 marca 2015

 

W dniu 19 marca 2015, stosownie do zapowiedzi, 37 restauracji w Polsce zaproponowało swoim gościom kolację przygotowaną zgodnie z francuską tradycją gastronomiczną w ramach inicjatywy o międzynarodowej randze pod nazwą „Goût de France/Good France" („Smak Francji"). 

Projekt ten jest wspólną inicjatywą Alaina Ducasse'a, francuskiego kucharza o światowej sławie, i francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego.


W Katowicach w programie Go?t de France/Good France uczestniczyła restauracja "Alpejska" położona przy ul. Ceglanej 67c, w pobliżu Parku Kościuszki.
"Menu" na tę okazję przygotował szef kuchni Pan Julien SECHER, uczestnik drugiej edycji programu Masterchef Polska.

Zdjęcia z Go?t de France/Good France można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Frankofonia 2015 

 

W dniach 3 - 28 marca 2015 roku Alliance Francaise w Katowicach organizuje miesiąc Frankofonii. W ramach tego wydarzenia odbywać się będą liczne wydarzenia mające na celu świętowanie tego wyjątkowego miesiąca. Szczegółowa lista wydarzeń:

3 marca 2015 w klubie Rajzefiber odbędzie się koncert zespołu jazzowego „Frank Salis”. Dla Alliance Francaise Katowice jest to kolejna możliwość współpracy i organizacji imprezy muzycznej ze swoim stałym partnerem w samym centrum Katowic.

20 marca 2015 będzie miała miejsce nowa edycja nocy kina. Doskonała okazja do spędzenia wieczoru w kinowym klimacie.

- Alliance Francaise Katowice ma przyjemność przedstawić przedpremierę dwóch, pierwszych odcinków francuskiego serialu „Mroczna Suita”. Ten serial kryminalny niewątpliwie zachwyci wszystkich fanów gatunku!

- Nieco później, filmowa noc przeniesie się do kina Światowid w Katowicach, które już od kilku lat jest naszym wiernym partnerem. Dzięki naszej współpracy oraz współpracy ze Stowarzyszeniem Miasta Saint-Etienne, zapowiada się naprawdę wspaniały wieczór. W programie - recital piosenki francuskiej, wino i dobre kino.

26 marca 2015 Alliance Francaise Katowice ma przyjemność wyświetlić francuski film „Obcokrajowcy” zrealizowanego przez POLAfilm. Czeka nas cudowny wieczór, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość aktywnej dyskusji z reżyserem filmu - Loïc Gatteau i dziennikarką - Virginie Little.

28 marca 2015 Alliance Francaise Katowice organizuje wyjątkowy występ mima / tancerza, opowiadający o sytuacji kobiety w naszym współczesnym, zachodnim społeczeństwie. Spektakl zostanie zaprezentowany dzięki firmie „Compagnie des Corps Bruts”. Na ten wyjątkowy i zaskakujący występ zapraszamy do naszej nowej siedziby.

Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji i dokonania rezerwacji: 518 868 344, 

 

Jacques Beaulieu Honorowym Obywatelem Miasta Rybnika

 

W dniu 21 października 2014 roku, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybiku, Jacques Beaulieu otrzymał tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Rybnika". Jacques Bealieu jest przewodniczącym Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Mazamet-Rybnik, propagatorem kultury we francuskim mieście Mazamet oraz departamencie Tarn. Jest on również inicjatorem współpracy partnerskiej Rybnika i Mazamet. 

Odbierając honorowe wyróżnieni powiedział wyraźnie wzruszony „Tam gdzie bije serce Rybnika, bije serce Mazamet” – powiedziała Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu.

Zdjęcia z ceremonii można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Nowa siedziba Alliance Française w Katowicach.

 

12 września 2014 roku nastąpiło uroczyste przeniesienie siedziby Alliance Française w Katowicach.

Zdjęcia z otwarcia siedziby Alliance Française można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Otwarcie Domu Saint-Etienne w Katowicach.

 

12 września 2014 roku miała miejsce uroczystość ponownego otwarcia Domu Saint-Etienne w Katowicach. Siedziba Domu Saint-Etienne została poddana poważnym pracom renowacyjnym.

W uroczystości uczestniczyli Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok, zastępca mera Saint-Etienne Denis Chambe, dyrektor Domu Saint-Etienne Robert Pyka, Konsul Generalny Francji w Krakowie Thierry’ego Guichoux, Radca Kulturalny i Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce Stanislas Pierret, Konsul Honorowa Francji w Katowicach Anna Krasuska-Terrillon, attaché ds. współpracy edukacyjnej Xavier Wasson oraz dyrektor Alliance Française w Katowicach Karl Zangerlé.

Zdjęcia z otwarcia Domu Saint Etienne można zobaczyć w zakładce "Galeria".

 

Order Legii Honorowej dla profesora Wiesława BANYSIA.


W dniu 7 maja 2014 w Katowicach Ambasador Francji w Polsce, Pan Pierre BUHLER wręczył profesorowi Wiesławowi BANYSIOWI, Rektorowi Uniwersytetu Śląskiego, insygnia Kawalera Orderu Legii Honorowej.


Odznaczenie nadane zostało przez Republikę Francuską za wyjątkowe zaangażowanie profesora Wiesława BANYSIA na rzecz francusko-polskiej współpracy uniwersyteckiej. Uroczystość miała miejsce w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i wziął w niej udział wojewoda śląski Pan Piotr LITWA, a także Prezydent Miasta Katowice Pan Piotr USZOK.


Ceremonię poprowadziła Pani Anna Krasuska-Terrillon, Konsul honorowa Francji w Katowicach.

 

Wizyta Ambasadora Francji Pana Pierre'a BUHLER'a w Katowicach : 7 - 8 maj 2014.

Ambasador Francji w Polsce Pan Pierre BUHLER odwiedził w dniach 7-8 maja 2014 Katowice, gdzie uczestniczył, w towarzystwie Pana Thierry GUICHOUX , Konsula Generalnego Francji w Krakowie i Pani Anny Krasuskiej-Terrillon, Konsul honorowej Francji w VI Europejskim Kongresie Gospodarczym, ważnym wydarzeniu, które zgromadziło na trzy dni najwyższych przedstawicieli świata polityki, gospodarki i nauki. Ponadto Ambasador Pan Pierre BUHLER wziął udział w dyskusji okrągłego stołu poświęconej „Europie przyszłości”.

 

Inauguracja - 3 marca 2014


Dnia 3 marca 2014 o godzinie 11:00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, w obecności Ambasadora Francji w Polsce, Jego Ekscelencji Pierre’a BUHLERA oraz Pana Thierry’iego GUICHOUX, Konsula Generalnego Francji w Krakowie, odbyła się uroczysta inauguracja działalności Konsulatu Honorowego Francji w Katowicach oraz wręczenie Listów Komisyjnych i Exequatur nowej Konsul Honorowej Francji w Katowicach adwokat Annie KRASUSKIEJ-TERRILLON.

W ceremonii uczestniczyli między innymi Konsul Honorowy Chorwacji Pan Paweł WŁODARCZYK, Konsul Honorowy Serbii Pan Ranko TOMOVIĆ, I Radca Departamentu Polityki Europejskiej MSZ Pan Artur SOROKO, Marszałek Województwa Śląskiego Pan Mirosław SEKUŁA, Wojewoda Śląski Pan Zygmunt ŁUKASZCZYK, Prezydent Miasta Katowic Pan Piotr USZOK, Prezydent Miasta Chorzowa Pan Andrzej KOTALA, Burmistrz Cieszyna Pan Mieczysław SZCZUREK, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego Pan Wiesław BANYŚ, przedstawiciele Wojska Polskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji, Izby Celnej, Staży Miejskiej, Dziekani Okręgowej Rady Adwokackiej Pan Jerzy PINIOR i Okręgowej Izby Radców Prawnych Pan Ryszard OSTROWSKI, Prezes Rady Izby Notarialnej Pan Jacek WOJDYŁO, Dyrektor TVP Katowice Pan Jerzy NACHEL, przedstawiciele przedsiębiorstw i stowarzyszeń francuskich obecnych na Śląsku oraz wielu innych znamienitych gości.

Zdjęcia z Inauguracji można zobaczyć w zakładce "Galeria".

û